З історії моєї школи

ШКОЛА І СУЧАСНІСТЬ

З 1944 року розпочався новий етап існування середньої школи № 1, пов'язаний з новим суспільно-політичним становищем тогочасної Буковини, що увійшла до складу радянської України. Обласний і районні відділи освіти намагалися відновити роботу шкіл на всій території Чернівецької області. Перш за все необхідно було привести до належного стану приміщення освітніх закладів, багато з яких фашисти пограбували під час окупації.
У перші повоєнні роки школи Буковини, в тому числі й Чернівецька СШ № 1, працювали в надзвичайно важких і складних умовах: учні не були забезпечені підручниками і зошитами, тому писали на старих газетах. У класах - холод, шкільних буфетів та їдалень не було. Багато учнів приходили на заняття голодні, погано вдягнуті. Не вистачало вчителів. Але потяг до знань, до світла був такий великий, що діти сіли за парти. Із спогадів І. М. Пілата, доцента ЧДУ:
«В Чернівці приїхав з матір 'ю 1 листопада 1944 року. Зразу почав навчатися в 10-му випускному класі СШ № 1. Ситуація в місті була майже прифронтовою: багато військових і мало цивільних, карточна система, мало коштів. У класі нас було 6 учнів. Класним керівником була Додонова Єфросинія Тарасівна (вчитель російської мови і літератури). Часто нас прилучали до суспільно-корисної праці, розбирали руїни будинків на Центральній площі й Поштовій вулиці. Там ми знаходили залишки радіоприймачів, зібраних у населення і спалених. Зимою розчищали сніг на вулицях, заготовляли дрова і вугілля для отоплення школи».
У 1944-1945 рр. в Чернівецькій області відновили роботу 481 школа, серед них 18 середніх, 113 семирічних і 350 початкових. Навчанням було охоплено 94,5% дітей шкільного віку. Вже 1 вересня 1944 року розпочалися заняття в Чернівецькій чоловічій середній школі № 1 з російською мовою викладання.
Першим директором СШ № 1 був призначений Петро Митрофанович Куличковський (1944-1946 р.). Талановитим організатором і педагогом проявив себе Максим Іванович Буянов, що очолював школу в 1946-1962 рр. Він зумів згуртувати такий колектив однодумців, який підніс авторитет школи і вивів її у число передових не тільки в Чернівцях, але і в області. Здібними директорами і наставниками зарекомендували себе Ольга Олексіївна Донець, Раїса Іванівна Петкович, яка за сумлінну працю на освітянській ниві була удостоєна почесного звання Заслуженого вчителя України.
Її змінила молода перспективна Шевченко Людмила Петрівна, яка разом із педагогічним колективом продовжувала гідні традиції СШ № 1, а згодом очолила одну зі шкіл м. Києва. Останні 11 років (з 1986 по 1997 р.) біля керма школи стояв Гайсенюк Валерій Якович - толерантний і демократичний керівник, який згуртував стабільний і високопотенційний склад шкільного педколективу.
Немає можливості у цій брошурі перерахувати всіх вчителів, які важкою, повсякденною працею творили ім'я Школи № 1. Декотрі з них: Синельников Георгій Власович, Скубак Валентина Григорівна, Мініцер Йосиф Мойсейович, Шаталова Зоя Павлівна та багато інших, імена яких обов'язково будуть згадані в майбутній книзі про історію школи № 1.
Багато колишніх вчителів старшого покоління вже пішли із життя, але зберфгається пам'ять в серцях колег, їхніх учнів та на світлинах: Мініцер Йосиф Мойсейович, Дикань Олексій Миколайович, Пасічник Євгенія Савелівна, Шкловер Петро Борисович, Куліш Олександра Павлівна.
Школа пам'ятає тих, хто пішов на заслужений відпочинок, серед них вчителі, в трудових книжках яких є лише один запис - про роботу в СШ № 1: Кіціс Паула Борисівна, Глєбова Зоя Костянтинівна, Менделєєв Борис Якович, Сушкова Олена Іванівна, Рогова Ірина Валентинівна, Романичева Людмила Герасимівна, Шапіро Ісаак Єфімович, Мітюніна Любов Павлівна та інші.
Традиційно в День учителя приходять старшокласники до них із привітаннями, загальношкільні свята також не обходяться без вчителів-пенсіонерів.
Багато наших колег зараз проживає за кордоном: в США, Ізраїлі, Німеччині - але колектив підтримує з ними постійні зв'язки. Це Черткова Марія Андріївна, що була завучем школи в період з 1984 до 1994 рік, Гельман Ігор Давидович, Ланкерович Михайло Якович, Міхліна Геда Іллівна, Бейзерман Єва Мойсеївна, Симхіс Ріта Михайлівна, Батаказін Валерій Якович, Гільтман Анна Мойсеївна, Позднякова Таїсія Петрівна, Шапіро Марта Адольфівна та багато інших.
СШ № 1 завжди мала високий рейтинг серед начальних закладів Чернівців, тому з найвіддаленіших куточків міста приводили й приводять батьки своїх першачків до цієї школи. Набір учнів кожного року традиційно складає більш ніж сто чоловік.
В окремі роки тут було по 4-5 і більше паралельних випускних класів. Загалом за повоєнні роки успішно завершили навчання і отримали атестати зрілости понад три тисячі чоловік.
Зрозуміло, що навчальний заклад функціонував співвідносно з ідеологізованими вимогами тих десятиліть, але традиція, перш за все, високого професійного рівня викладання та якісної навчальної підготовки випускників школи зберігалася.

Переважна більшість випускників СШ № 1 навчається у вузах і технікумах. Працюючи в наукових центрах і закладах, в державних установах і на виробництві, поповнює ряди творчої інтелігенції. Ці люди вписали сторінку в літопис рідної школи, в історію нашого краю другої половини XX століття. Школа по праву гордиться багатьма своїми вихованцями. Серед них: кандидат фізико-математичних наук, автор понад двохсот наукових праць і винаходів, доцент Чернівецького держуніверситету Ізраїль Мойсейович Пілат; відомий вчений в галузі електроніки лауреат Ленінської премії колишнього СРСР Віктор Андрійович Стружинський (1932-1966); депутат Верховної Ради України Віктор Миколайович Король; К. Жолківер, доктор медичних наук, відомий радіолог; Альбота Леонід Олексійович, доцент ЧДУ, кандидат хімічних наук.
Багато колишніх вихованців школи стали її вчителями:

З 1993 року навчання у школі здійснюється державною українською мовою.

В ювілейному 1998-99 н. р. у школі навчається 809 учнів, працює 57 педагогів. Серед них - 9 вчителів-методистів, 4 старших вчителів, 18 вчителів вищої категорії, 7 нагороджено значком «Відмінник освіти України».
У школі є гарно обладнані кабінети, майстерні, бібліотека, спортивний зал, їдальня, медичний пункт.

У 1997 році ЗОШ № 1 очолила молода енергійна вчителька Галузінська Марія Георгіївна, яка намагається продовжувати традиції школи і привносити свіжий струмінь в роботу педколективу на сучасному етапі.
У школі регулярно відбуваються методичні семінари з різних дисциплін. Багато років педколектив пращоє над проблемою наступності в навчально-виховному процесі, плідно керують цією роботою завучі школи Стецько Елеонора Орестівна, Десятникова Світлана Федорівна.
Школа достойно показує себе в загальноміських заходах: спортивних змаганнях та оглядах художньої самодіяльності, конкурсах юних декламаторів, поетів та художників.
ЗОШ № 1 налагодила тісні взаємозв'язки з місцевими вузами, зокрема з Чернівецьким держуніверситетом, філіалом Київського торгово-економічного університету, з педагогічним училищем. До навчального процесу залучаються педагоги вищої кваліфікації - кандидати і доктори наук, професори вузів.
Працівники обласного науково-методичного інституту освіти на базі ЗОШ № 1 проводять експерименти по розробці і запровадженню нових навчальних програм, нових педагогічних ідей. Можна говорити про певну результативність експериментального майданчика «Від екології довкілля до екології душі» під керівництвом Ткачук Людмила Федорівнадоцента Бауера М. Й., школи активізації розвитку малюків «Шарм», яку організувала вчитель-методист Ткачук Л.Ф, профільних економічних класів та ін.
Школа має гарні спортивні т військові традиції. В повоєнний час 37 випускників стали майстрами спорту, а 65 - кандидатами в майстри спорту. Багато юнаків обрали військову спеціальність, стали кадровими офіцерами Збройних Сил України. Десятки вихованців школи з певних суспільно-політичних причин опинилися за кордоном. Але вони, де б не проживали, не забувають свою рідну школу, чарівний Буковинський край.
Загальна спрямованість роботи школи - створення єдиного комплексу діяльності педагогічного, учнівського та батьківського колективів. Тому для вирішення навчальних, виховних та господарських проблем широко залучаються як учні так і батьки школи.
Основною проблемою, над якою працює педагогічний та учнівський колектив на сучасному етапі є «Забезпечити результативність навчального процесу школи шляхом підвищення ефективності системи уроків. Навчити учнів бачити в усьому Людину: її працю, її соціальні зв'язки, почуття, усвідомлювати цінність індивідуальності як автономного мікросвіту в загальносуспільній системі».
Для всіх людей, частина життя яких була чи є пов'язана зі школою № 1, 190-річний ювілей рідної альма матері - це знаменна подія.
Педагоги загальноосвітньої школи № 1 - це обрадовані високонрофесійні творчі особистості, але основне, що об'єднує їх - це спільне бажання віддати свої знання, теплоту свого серця майбутній українській генерації.
Шлях, обраний вчителем важкий, але вдячний. І подяка ця світиться в дитячих щирих очах.

Використано  матеріали
ювілейної брошури
доцента Чернівецького ОНМІПО Багайчука М.О.,
завідуючої відділом Держархіву Чернівецької області Никирси М.Д.,
вчительки укр. мови та літератури ЗОШ №1 Гончаренко Л.І.

 
 
Гімн школи
Літопис школи
Директори школи
Рядки істрії школи в іменах
Школа i сучаснiсть

Учнiвська династiя - 48 рокiв разом зi школою.



 
 
 
 
 

Игорешкина страничка  Буковина - мій край  (укр)     BUKOVINA(eng)  Чернівці (укр)